| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Mestské múzeum - Expozícia v Clementisovom dome
Vydané dňa 04. 05. 2006 (9227 prečítaní)

„Často som spomínal na šťastné detstvo a mladosť. Bolo všetko to príliš jemné a dobré, príliš dôverčivé, a tak som nebol pripravený pre tvrdý život plný zla a pascí“.


JUDr. Vladimír Clementis /20.9.1902 - 3.12.1952/ patril medzi najvýznamnejších československých komunistických publicistov a politikov - advokát chudobných - spoluzakladateľ a vedúci predstaviteľ avantgardnej skupiny a časopisu DAV - poslanec - bojovník za sociálne a národné práva Slovákov - odbojový pracovník v emigrácii - diplomat - uznávaný právnik a vzdelanec so širokým svetovým rozhľadom aj autoritou - štátny tajomník a minister zahraničných vecí ČSR - protizákonne odsúdený a popravený.

Vo vstupnej miestnosti nás rovno oproti dverí víta usmiaty diplomat – Vladimír Clementis – vo fraku s motýlikom, s fajkou v ústach v spoločnosti ministra zahraničných vecí ČSR Jána Masaryka, manželky Lídy Clementisovej a manželiek ďalších diplomatov Ministerstva zahraničných vecí ČSR.

Druhá miestnosť nám predstavuje Tisovec, rodné mesto, rodinné zázemie, záujmy, priateľov Vladimíra Clementisa. Môžeme tu vidieť fotografie rodičov a súrodencov Vladimíra Clementisa, študenta Vladimíra medzi spolužiakmi a priateľmi v Tisovci i Skalici, mladého študenta a poslucháča Karlovej univerzity. Bol tiež nadšeným turistom a fotografom. Spoznáme tu tiež jeho manželku Lídu Pátkovú, nádejnú opernú speváčku z Prahy.

Výstavné panely v tretej miestnosti nám predstavujú Vlada Clementisa ako reportéra, poslanca a ľavicového politika. Predstavujú nám ho ako zakladajúceho člena DAV a redaktora rovnomennej revue, môžeme ho tu tiež vidieť v spoločnosti mnohých významných svetových osobností kultúrneho i politického života.

V poslednej miestnosti spoznávame Vladimíra Clementisa ako diplomata a štátnika. Bol štátnym tajomníkom, ale i priateľom Jána Masaryka, po jeho tragickej smrti sa stal ministrom zahraničných vecí. Bol reprezentantom Slovenska na viacerých medzinárodných konferenciách. Výstavné panely nám tu tiež približujú „proces s vedením protištátneho sprisahaneckého centra na čele s Rudolfom Slánským“, v ktorom bol aj Vladimír Clementis obvinený z velezrady, zo špionáže, sabotáže a z vojenskej zrady.

Vo vitrínach sú uložené osobné veci Vladimíra Clementisa, jeho fajky, vyznamenania, legitimácie, jeho knihy i knihy, ktoré o ňom vyšli

Fotogaléria k článku

Clementis Rodný dom Dr.V.Clementisa Interiér Clementisovho domu muzeum4
( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Miroslava Kojnoková )